RTV

Czy warto kupić telewizor 4K? O rozdzielczości Full HD, UHD oraz 4K opowiadają specjaliści z firmy Solpol

• Zakładki: 478


Rozwój technologiczny osiągnął w ostatnim czasie imponujące tempo. Zauważamy go również w branży RTV, w której producenci zachęcają nas do zakupu telewizora w nowej, najwyższej rozdzielczości. Obecnie najwyższą rozdzielczością jest 8K, jednak to poprzednia generacja wzbudza obecnie najwięcej emocji. Najwięcej osób, spośród tych, którzy aktualnie wymieniają telewizory, zastanawia się bowiem nad rozdzielczością 4K. Czy warto kupić telewizor 4K? O czym warto wiedzieć, dokonując wyboru?

Czym jest rozdzielczość 4K i czym wyróżniają się telewizory 4K?

Obecnie najniższą na rynku rozdzielczością jest HD Ready, czyli 1366×768 pikseli. Jednak odbiorników o takiej rozdzielczości jest już bardzo mało. Skutecznie wyparły je telewizory Full HD 1920×1080 pikseli. Ich wejście na rynek było prawdziwą rewolucją i dość długo właśnie ta rozdzielczość budziła podziw wśród większości odbiorców. Po jakimś czasie pojawiła się rozdzielczość Ultra HD 3840×2160 pikseli, która jest dwukrotnie wyższa od HD. Wraz z rozrastaniem się telewizorów, producenci musieli szukać sposobów, by odbiór stawał się coraz lepszy – rozdzielczość 4K była odpowiedzią na duże oczekiwania rynku. 4096×1080 pikseli to standard, który jest dwukrotnie wyższy od Ultra HD (UHD) oraz czterokrotnie wyższy od Full HD.

Chociaż Full HD wzbudzał ogromne zachwyty osób, które doceniły różnice, jakie wprowadziła ta technologia w odbiorze obrazu, to tak naprawdę rozdzielczość Ultra HD zrewolucjonizowała rynek. Oprócz lepszego odbioru, jaki zawdzięczamy zwiększonej liczbie pikseli, wrażenia poprawiały też technologię zwiększonej liczby klatek oraz HDR. Pierwsza z nich sprawiła, że obraz stał się jeszcze bardziej płynny, co doceniamy przede wszystkim, gdy oglądamy kino akcji. Z kolei HDR sprawił, że czerń widzimy jeszcze czarniejszą, a biel jeszcze bielszą.

O czym pamiętać, kupując telewizor 4K i czy warto to zrobić?

Obecnie zdecydowana większość programów nadawana jest w jakości Full HD. Ze standardu 4K nie skorzystamy również, grając na części konsoli – rozdzielczość tę oferuje Play Station 4 Pro oraz Play Station 5, a także Xbox Series X. Możemy również cieszyć się nią, włączając Netflixa. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy warto inwestować w 4K. Telewizor z tą technologią doskonale poradzi sobie jednak z UHD, a biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii oraz zapowiedzi kolejnych stacji, inwestycja w tego typu odbiornik będzie dobrą inwestycją – szczególnie, jeśli nie lubimy często zmieniać sprzętu i kupowany przez nas telewizor będzie służył nam kilka lub kilkanaście lat.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
370 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *