AGD

Jak pielęgnować garnki ze stali nierdzewnej? Odpowiadają eksperci z firmy Gerlach

• Zakładki: 458


Właściwa pielęgnacja garnków ze stali nierdzewnej to sposób na przedłużenie żywotności naczyń i zachowanie pierwotnych właściwości zarówno materiału, z którego wykonano garnek, jak i samego naczynia. Dowiedz się, co robić i czego unikać, by jak najdłużej cieszyć się nienagannym wyglądem garnków. 

Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej? 

Zestaw garnków ze stali nierdzewnej to produkt, który jest równie trwały, co estetyczny. Stal nierdzewna 18/10 ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, więc odpowiednio pielęgnowana może służyć ci przez wiele lat. Oto kilka sposobów pielęgnacji garnków pozwalających utrzymać je w dobrym stanie.  Choć nie są niczym odkrywczym, to wielu z nas zapomina, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach. 

Akcesoria do mycia

Używaj miękkich ściereczek lub gąbek do mycia garnków ze stali nierdzewnej. Unikaj używania szorstkich materiałów, takich jak druciaki lub szczotki, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię garnka.

Regularność czyszczenia

Myj garnki po każdym użyciu, nie doprowadzając do sytuacji, że resztki jedzenia zaczną żyć własnym życiem. Regularne mycie zapobiega osadzaniu się kamienia. Zanim schowasz umyte garnki do szafki, dokładnie je osusz. 

Unikanie chemikaliów

Unikaj używania silnych detergentów lub środków czyszczących, które zawierają środki drażniące. Aby uporać się z brudem i resztkami jedzenie potrzebujesz tylko ciepłej wody z mydłem lub delikatnym płynem do mycia naczyń.

Uważaj, co gotujesz

Należy unikać gotowania produktów o silnym zapachu, takich jak czosnek lub cebula w garnku ze stali nierdzewnej, gdyż mogą one pozostawić trwałe plamy na powierzchni naczynia. 

Postaw na grube dno

Jeśli chcesz zapobiec przyczepianiu się potraw do dna garnka podczas gotowania, zawsze wybieraj garnki z grubym, wielowarstwowym dnem. 

Uważaj z solą

Pamiętaj, by dodawać sól do gotującej się, a nie do zimnej wody. Sól dodana do wody przed zagotowaniem uszkadza wewnętrzną powierzchnię garnka, co może doprowadzić do jego powolnego rdzewienia.

Polerowanie

Aby zachować połysk i blask garnka ze stali nierdzewnej, możesz pokryć go specjalnym środkiem polerskim dla metali szlachetnych po każdorazowym umyciu i dokładnym osuszeniu.

Jak przechowywać garnki ze stali nierdzewnej? 

Na żywotność naczyń wpływa również sposób ich przechowywania.  

  • Nie pozostawiaj garnka na długo w wilgotnym otoczeniu.  Innymi słowy, nie mocz go zbyt długo w wodzie. 
  • Nie przechowuj w garnku stalowym surowego mięsa, ryb lub jaj. 
  • Unikaj uderzeń i upadków, ponieważ mogą one spowodować pękanie lub odkształcenie garnka.
  • Przechowuj garnki w suchym miejscu, aby uniknąć korozji i zabrudzeń.
  • Aby zapobiec uszkodzeniom powierzchni, unikaj przechowywania garnka ze stali nierdzewnej  obok innych metali lub materiałów ściernych, takich jak sól lub piasek.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *