Komputery i laptopy

Czym jest i do czego służy kabel DisplayPort? Odpowiedzi udzielają eksperci z firmy Mount Expert

• Zakładki: 69


Powszechną cechą każdego urządzenia cyfrowego jest występowanie różnego typu wtyków do przesyłania danych. W komputerach najczęściej znaleźć można wejście USB oraz HDMI. HDMI ma jednak swój lepszy odpowiednik, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Czym tak dokładnie jest kabel DisplayPort i do czego można go wykorzystać?

Czym jest DisplayPort?

Podczas zakupu nowego sprzętu komputerowego uwagę należy skupić na wielu parametrach. Obecnie większość producentów często poleca kabel DisplayPort, ale część użytkowników nie wie tak naprawdę, czym on jest. Opowiadając w skrócie, jest to interfejs, który obsługuje cyfrową transmisję danych. Działa podobnie do HDMI, ponieważ pozwala przesyłać obraz i dźwięk. Jednocześnie umożliwia transmisję dwukierunkową. Jego duża zaleta to fakt, iż jest wstecznie kompatybilny z wszystkimi najpopularniejszymi złączami, które wykorzystywane są w komputerach osobistych.

DisplayPort a HDMI — różnice

HDMI to rozwiązanie obecne na rynku znacznie dłużej niż DisplayPort. Mimo to DisplayPort uznaje się za lepszą alternatywę dla HDMI. Jest tak między innymi z uwagi na niższą cenę tego standardu, ponieważ producenci nie muszą kupować licencji. Co więcej, DisplayPort nie ma dużych rozmiarów, toteż jego implementowanie w różnych urządzeniach nie stanowi najmniejszego problemu. Różnice między HDMI i DisplayPort można zauważyć także w samej zasadzie działania. HDMI najpierw wysyła obraz, a potem dźwięk. Drugi standard natomiast pozwala na przesyłanie danych w pakiecie, a w tym danych dotyczących obrazu, dźwięku i informacji kontrolnych. DisplayPort przeznaczony jest do podłączania do wysokiej klasy monitorów o wysokich parametrach technicznych. Aby wykorzystać ich pełny potencjał, wymagana jest lepsza konfiguracja niż tradycyjne HDMI.

Jak wybrać DisplayPort?

Współcześnie na rynku znaleźć można kilka propozycji kabli DisplayPort od różnych producentów. Wybranie odpowiedniego nie musi być wcale trudne. Warto skupić się na kilku aspektach, a w tym na standardzie, czyli wersjach przewodu. Innym istotnym parametrem jest obsługiwana rozdzielczość. To ten parametr zwykle jest najważniejszy, aby właściwie dopasować przewód do posiadanego monitora. Do ważnych kwestii zalicza się również długość kabla. Nie może być on za długi, bo doprowadzi to do problemów ze stratą na jakości i rozdzielczości obrazu. Poza tym uwagę zwrócić trzeba na markę. Jest to swego rodzaju gwarancja żywotności, jak i jakości.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *